bootstrap carousel

Zastosowanie komórek macierzystych w leczeniu SM 

Terapia stwardnienia rozsianego 


W jaki sposób komórki macierzyste pomagają w leczeniu SM?

Komórki macierzyste stosowane w leczeniu SM wpływają na remielinizację (odbudowę osłonek włókien nerwowych) oraz immunomodulują układ odpornościowy pacjenta, czyli. regulują jego odpowiedź immunologiczną, a także wzmacniają czynności samonaprawcze organizmu. Badania pokazują, że komórki macierzyste wprowadzone do organizmu pacjenta są w stanie odszukać ognisko choroby i naprawić uszkodzenia, a także tworzą nowe zdrowe komórki.  
„Komórki macierzyste powodowały cały szereg pozytywnych reakcji. Chodzi, jak przypuszczamy, o ich wnikanie i usuwanie zmian w obrębie centralnego układu nerwowego. Prowadzone były badania kontrolne w postaci rezonansu magnetycznego. Każdy z chorych przed podaniem komórek miał wykonane badanie rezonansem magnetycznym, jak również w odpowiednim czasie po –badania kontrolne. W rezonansach kontrolnych widoczne było zmniejszenie obszarów, w których występowały patologiczne zmiany w obrębie układu nerwowego. Wynik rezonansu jednoznacznie wskazuje na widoczne zmniejszenie obszarów zmienionych przez chorobę.
W związku z tym uważamy, że komórki macierzyste mają zdolność odbudowywania zmian w obrębie centralnego układu nerwowego. "
prof. dr hab. n. med. Andrzej Klimek, neurolog

Luna Laboratory Sp. z o.o.

ul. Milionowa 23
Łódź 93-193

Zobacz także

Relacje pacjentow